Nyomtatás
Kategória: földrajz
Találatok: 8668

A Görgényi-havasok nemcsak a vadászat, nemcsak a természetjárás, hanem az ökoturizmus kiváló terepe is lehet, hiszen mind Maros megye, mind Hargita megye területén több természetvédelmi terület kapcsolódik e hegységhez. Ez nyilván nem jelenti azt, hogy ökotúrákat csak a védett területeken lehet tenni, de tanösvényekre, bemutató táblákra csak a kijelölt védett területeken számíthatunk (van, ahol már vannak tájékoztató táblák és más írásos anyagok, de legtöbb helyen csak ezután esedékesek). Maros megye védett területei közül jónéhány a hegyvidékhez, a Kelemen-havasok és Görgényi-havasok térségéhez tartozik, sőt az Európai Unió által kezdeményezett Natura 2000 hálózathoz tartozik a két hegység Maros megyei részének legnagyobb része. Nem része ennek a Borzia-bérc - Széles-tető - Györgyi-mező - Tisza-gerinc vonalától nyugatra eső rész, illetve az Óbars-mező - Orsova-kő gerinc északi oldala, de a hegység Maros megye területére eső többi része teljesen a Natura 2000 hálózathoz tartozó terület (http://apmms.anpm.ro). Maros megyében tehát a következő természetvédelmi területek tartoznak a Görgényi-havasokhoz:

Hargita megyéhez a Görgényi-havasok északi tömbjének csak a keleti oldala tartozik, de a Mező-havas - István bérce - Csuma hegyes vonalától délre, délkeletre a Dél-Görgény és a Közép-Görgényi-havasok déli része a Sóvidéki-dombsággal már Hargita megyéé.

A Görgényi-havasok északi és középső részének Hargita megyéhez tartozó részén találhatók a következő védett területek (www.apmhr.ro):

A Görgényi-havasok biodiverzitása csodálatra méltó és mivel az erdőkitermelések veszélyeztetik az erdős társulások integritását és ezzel együtt a vadállomány életterét, remélhetőleg a jővőben nagyobb területek kerülnek védelem alá.