Nyomtatás
Kategória: a túrázás alapjai
Találatok: 6671

mi a GPS?

Túl tudományosan hangzik?Surprisedegyszóval megadja a földrajzi helyzetedet (koordinátáidat).

Mivel a rendszert nem zavarja az időjárás (köd, hőmérséklet, csapadék...), a napszak (sötétség) nagyon jól használható akkor is, mikor a "hagyományos" tájékozódás és ennek segédeszközei csődöt mondanak. Kedvezőtlen látási viszonyok mellett is elérhetjük célunkat, vagy eltévedés esetén bármikor visszajuthatunk a kiindulópontunkra.

Mivel a jelenlegi GPS rendszert és a hozzátartozó műholdakat az Egyesült Államok üzemelteti, az USA katonaságja bármikor zavarhatja, használhatatlanná teheti a rendszert más felhasználók számára, egy bizonyos földrajzi területen (pl. Irak, Irán térségében az öbölháború alatt). Emiatt az Európai Unió elhatározta egy saját rendszer kiépítését, ami a Galileo nevet fogja viselni... ez 2008-ra működőképes kellett volna legyen, de sajnos ettől még messze áll.

Maga a GPS modul csak a koordinátákat, számítási pontosságot (és pár más adatot) ad meg. Hogy használható legyen, hozzá van építve (vagy lehet külön kütyű is) kijelző, térkép-megjelenítő, navigációs "monkikáló" és egyébb extrák. Tehát lehet egy készülékben minden (kiránduló GPS-ek), de van olyan eset is, mikor a gps vevő kint van pl az autó/vonat :-) tetején és bent navigálunk laptoppal, pda-val, telefonnal.

hogyan működik a GPS?


Egy ponttól (szatellittől) mért távolság egy gömböt ad,
így valahol ezen a képzeletbeli gömbön vagyunk.


Két szatellittől mérve két gömböt kapunk, melyeknek a metszése
egy kört ad. Tehát valahol a besatírozott körön vagyunk.


Három szatellittől mérve meg lesz a harmadik gömb is, ezeknek a metszése két pontot ad, ezek közül az egyik
vagy a Föld felszíne alá "esik", vagy magasan a Föld felett lesz, így a másik pont megadja a helyzetünket.

mire használhatják a túrázók?

Erre két lehetőség is van: ha már jártam egy területen, és elmentettem a fontos pontokat - szaknyelven POI-kat - (elágazások, források, csúcsok, házak, kocsmák, barlangok bejáratai...) akkor bármikor bárhonnan vissza tudok jutni ezekhez a pontokhoz, hiszen a készülék jelzi az irányt (légvonalban), a távolságot és a pillanatnyi sebességem, illetve az ebből kiszámolt megérkezéshez szükséges időt. Lehet útvonalat is felépíteni, vagyis a GPS pontról pontra - ezeket érdemes kulcshelyekre tenni - vezet a cél felé, így nem toronyiránt kell gázolni.

 

Garmin 12-es GPS és Palm 505,
mindez 2004-ből :-)

A régebbi (2004, 2005) GPS-ek  memóriája kb. másfél napi túraszakaszt volt képes elmenteni, így hosszabb túra esetén kellett gondoskodnom az adatok elmentéséről. Erre több eszközt is lehetett használni: például egy laptopot, aminek előnye, hogy sok térképet lehet rajta tárolni, nagy a kijelzője, viszont hátránya a nagy súly (3-4 kilogramm) és a rövid autonómia (vagyis csak 2-3 órát működik külső áramforrás nélkül). Egy másik megoldás a tenyér-számítógép (Palmtop/PDA) ami, mint neve is mutatja, kicsi, könnyű, 8-12 órát is működik egyhuzamban, és mindazt tudja, amit egy asztali számítógép.

De ez a régmúlt zenéje, manapság a memóriakártyával rendelkező GPS-ekre jóval részletesebben (pl. 3 méteres felbontással) tudjuk elmenteni a bejárt útvonalat, folytonosan akár ... 10 éven keresztűl nézve a készüléken a részletgazdag, szines térképeket.

 

Természetesen a fentebb említettek 3-15 méteres pontossággal működnek és néha megtörténhet, hogy a GPS ennél többet is  csal, de ez a túrázók számára bőven elfogadható. A készülék jelzi a pillanatnyi becsült pontosságot is, így erre figyelemmel lehet lenni.

62s.jpg

A GPS-ekbe egyre több szolgáltatást beépítenek: digitális barométer, magasságmérő, iránytű, naptár... de a legfontosabb a beépített és feltölthető térképek.

Tehát, ha megvan digitális - egy speciális vektorgrafikus - formában a célterületünk térképe, akkor ezt feltölthetjük a készülékbe és így megjelenik a kijelzőn a részletes, nagyítható térkép (szintvonalakkal, patakokkal, POI-kkal: házak, boltok, látnivalók, források...) a sebességünk, irányszögünk és egyéb adatok.

Románia területén két (túrázó GPS kompatibilis) térképet használhatunk: az egyik a 600 ron-ba kerülő ROaD (terepen a 70-es évekbeli katonai térképek nyilvános adatait nyújtja), vagy az ingyenes, kirándulóknak fejlesztett OpenMaps térképcsalád. Ez teljes közép-kelet Európát lefedi ("NagyMagyarország"), tartalmaz szintvonalakat, vízfolyásokat, településeket, jelzett és jelzetlen ösvényeket, forrásokat, útelágazásokat. Folyamatos fejlődésben, bővülésben van, amihez te is hozzájárulhatsz!

A GPS-ek egyre kisebbek és "okosabbak" lesznek, megjelentek a maroktelefonba, karórákba épített GPSek, léteznek olyan walkie-talkie-k (rövidtávú rádiók) amikben GPS is van, így tudjuk követni a túratársak (vagy kutyánk) helyzetét, sebességét.

honnan?

Erdélyben sajnos sok lehetőségünk nincs, vagy a kolozsvári Micro Mapper cégtől vagy a hivatalos, bukaresti Garmin forgalmazótól rendelhetünk. Ha a túraboltokban találunk is, drágábban adják, így érdemes szakboltba menni. Legjobban akkor járunk, ha sikerül az USA-ból elhozatnunk (30-40% árkülönbség), de így a jótállás csak ott érvényes.

mit?

a Garmin GPSMAP 62s, vagy ennek elődjét, a GPSMAP 60CSx-et ajánlom.

zárszó

 

ajánlott irodalom

© BBB [Böjthe-Beyer Barna]